29 Cze Brak komentarzy tedan Ciekawostki

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28.09.2004 roku, krety są objęte częściową ochroną gatunkową, co w praktyce oznacza, że można je  wypłaszać z użytkowych terenów zielonych oraz zwalczać w miejscach, gdzie traktowane są jako szkodniki. Takimi miejscami są ogrodzone tereny ogrodów przydomowych, inspekty, działki, tereny szkółek, lotniska, obiekty sportowe np. murawa boisk czy pola golfowe oraz tereny, które stanowią ziemne konstrukcje hydrotechniczne.

Krety są zabijane dla cennej skóry, z której są wykonywane stójki oraz mankiety kurtek, a czasem całe czarne lub popielate lśniące futra. Są bardzo lekkie i miłe w dotyku (aksamitne) i nadają się jako dodatki  nawet do odzieży sportowej.

Krecie włosy  rosną prostopadle do skóry, dzięki czemu krety z łatwością mogą przesuwać się zarówno do przodu, jak i do tyłu w swoich podziemnych korytarzach.

Krety są bardzo pożytecznymi zwierzętami, ponieważ żywią się larwami chrabąszcza majowego – pędrakami, sprężyków – drutowcami, larwami owadów z rodziny koziułkowatych i turkucia podjadka. Dieta kreta opiera się także na wijach,  pająkach, ślimakach, myszach i ryjówkach jednak podstawą pożywienia są dżdżownice.

Krety niszczą rośliny, ponieważ drążąc korytarze, uszkadzają ich system korzeniowy, ponadto powodują osuszanie gleby i rośliny wysychają z braku wody.

Kret podobnie jak jeż jest ssakiem owadożernym i  często jest mylnie klasyfikowany do rzędu gryzoni.

Krety zasiedlają prawie wszystkie kontynenty. W  Polsce występuje kret europejski.

Długość kreciego ciała to 17 – 20 cm , masa 120 g, chociaż w niektórych źródłach można znaleźć informację o tym, że kret może osiągać wielkość do 50 cm i ważyć nawet 250g.

Kret może wykopać system tuneli osiągających długość nawet do 1 km.

Kret ma bardzo dobry słuch, dodatkowo ma niezwykle wrażliwe włosy czuciowe na pysku i ogonie, a także charakteryzuje się doskonałym węchem.

Oczy kreta nie są wrażliwe na światło i nie widzą barw i kształtów.

Kret ma czarne futro od strony grzbietu i popielaty brzuszek, lnieje 3 razy w roku, na wiosnę, latem i jesienią.

Kret magazynuje na zimę pokarm w specjalnych komorach tzw. spiżarniach, w których przechowują dżdżownice, które unieruchamia podcinając im zwoje nerwowe.
Krety są bardzo pracowite, w ciągu 1 godziny potrafią wykopać nawet 15 m korytarza, dodatkowo lubią wygodny tryb życia i tworzą 3 rodzaje chodników, każdy o innym przeznaczeniu. Najpłycej kret kopie korytarze żerowiskowe, poniżej mieszkalne i komunikacyjne. W jednym z korytarzy mieszkalnych (ok. 50 cm pod ziemią), w miejscu trudno dostępnym np. pod kamieniem, pomiędzy korzeniami drzewa, samica zakłada gniazdo lęgowe, które poszerza do około 25 cm i wyściela mchem, trawą lub innym miękkim materiałem (np. ptasie pióra, papier). Obok komory lęgowej znajduje się spiżarnia, w której zmagazynowane są żywe, unieruchomione dżdżownice. Poniżej znajduje się korytarz sięgający poziomu wód gruntowych, będący zapleczem wody.
Kret nie zapada w sen zimowy, dlatego aktywnie podczas jesieni, gromadzi zapas pożywienia do swojej spiżarni.

Krety są samotnikami i tylko na czas godów łączą się w pary. Przypadkowe spotkania kretów pod ziemią wywołują zażartą wojnę i bardzo  często kończą się śmiercią nawet obojga osobników.

Pomiędzy marcem i majem (najczęściej w kwietniu) dochodzi do rui.
Ciekawostki na podstawie materiałów z  broszury prof. Stanisława Ignatowicza „Kret w ogrodzie” oraz informacji zaczerpniętych z Internetu opracował Andrzej Skwirut.